Намаляването на сексуалната функция в зряла възраст е абсолютно нормален етап от физиологичното стареене на тялото. Все пак говорим за намаляване, а не за пълна загуба на потентност. Импотентността след 50 години е резултат от нездравословен начин на живот, напреднали заболявания и лоши навици. Но дори и в този случай е възможно и необходимо да се борим с проблема, както с помощта на лекарства, така и с алтернативни методи на лечение.
Причини за импотентност в зряла възраст
Намаляването на сексуалната функция в зряла възраст се дължи на намаляване на синтеза на мъжки полови хормони. При някои мъже това се случва след 50 години, при други след 60, но рано или късно всеки усеща намаляване на производството на андрогени.
Промените в хормоналните нива в зряла възраст са естествен процес, който съпътства процеса на стареене на организма. С намаляване на производството на андроген, потентността отслабва и сексуалната функция намалява, но не и пълното й отсъствие.
Импотентността или еректилната дисфункция след 50 години е заболяване, което може и трябва да се лекува. Според лекарите на 50-годишна възраст е твърде рано мъжът да се самооценява, тъй като на тази възраст можете да водите активен сексуален живот и дори да станете баща, но само ако внимателно следите собственото си здраве.
По този начин промените в хормоналните нива влияят негативно на потентността, но при здрав мъж такива промени водят до намаляване на сексуалната функция, но не и до импотентност. За развитието на пълна сексуална импотентност естествените промени не са достатъчни, така че заболяването се развива при наличие на утежняващи фактори.
Причините за импотентност след 50 години са различни заболявания и лош начин на живот. Те включват:
- заболявания на пикочно-половата система;
- липса на физическа активност;
- хипертонична болест;
- диабет;
- нарушения на щитовидната жлеза;
- мозъчно-съдови заболявания;
- затлъстяване.
Необходимо е да се разгледа по-подробно всяка от възможните причини, за да се разбере произходът на развитието на проблеми с потентността.
Първо място сред причините за ранна импотентност заемат заболяванията на простатата. Застойният простатит е най-честата причина за еректилна дисфункция.
Заболяването се развива поради нарушение на изтичането на простатния секрет. Резултатът е неинфекциозно възпаление на органа. При простатит тонусът на пикочния мехур се променя, уретрата се стеснява, уродинамиката и движението на простатния секрет се нарушават. Конгестията нарушава нормалния процес на кръвообращението на тазовите органи, включително притока на кръв към пениса. Всички тези процеси водят първо до отслабване на ерекцията, а след това до пълна сексуална импотентност. Същите явления се наблюдават при аденом на простатата и някои възпалителни заболявания на тестисите.
Затлъстяването и липсата на физическа активност са два врага на нормалната ерекция. Тези състояния водят до развитие на задръствания в тазовите органи и с течение на времето провокират еректилна дисфункция.
Специално място заемат артериалната хипертония и други заболявания на сърдечно-съдовата система. Нарушеният кръвен поток засяга предимно кръвоснабдяването на долната част на тялото. При сърдечна недостатъчност има нарушение на притока на кръв към пениса. При артериалната хипертония еректилната дисфункция се причинява не толкова от постоянно повишено кръвно налягане, колкото от приема на лекарства за контрол на кръвното налягане. Антихипертензивните лекарства влияят негативно върху сексуалната функция на мъжа. Именно импотентността най-често се посочва като страничен ефект на такива лекарства.
При захарен диабет се нарушава нервната проводимост и кръвообращението в долната част на тялото. Това се случва при декомпенсирана форма на заболяването и неправилно лечение на диабет. Постоянно повишените нива на глюкоза нарушават структурата на кръвоносните съдове и могат да бъдат една от причините за еректилна дисфункция при мъжете на средна възраст.
Дисфункцията или хиперфункцията на щитовидната жлеза води до промени в хормоналните нива. Еректилната дисфункция е еднакво често срещана както при хипотиреоидизъм, така и при хипертиреоидизъм. В допълнение към импотентността, тези заболявания са придружени от редица симптоми на дисфункция на нервната и сърдечно-съдовата система.
Всички цереброваскуларни нарушения водят до нарушаване на проводимостта на нервните импулси. Множествена склероза, заболявания на гръбначния мозък, тежки наранявания на гръбначния стълб - всичко това може да доведе до намаляване на ерекцията и пълната й липса.
Причините за развитието на заболяването до голяма степен определят режима на лечение на импотентност при мъже след 50 години.
Признаци на сексуална импотентност
Необходимо е да се прави разлика между ранна импотентност и свързано с възрастта намаляване на сексуалната функция. В първия случай симптомите на импотентност се появяват внезапно след 50 години, във втория случай има бавно влошаване на потентността до пълна дисфункция.
Признаци на импотентност при мъже на 50 години ще ви помогнат да проведете самодиагностика на сексуална импотентност. Те включват:
- отслабване на ерекцията или пълното й отсъствие;
- постепенно избледняване на ерекцията по време на полов акт с невъзможността за завършването му;
- невъзможност за започване на полов акт поради недостатъчно уголемяване на пениса;
- намалено или пълно отсъствие на сексуално желание за противоположния пол.
Наличието на поне един от изброените симптоми е добра причина да посетите лекар.
Важно е да се има предвид, че импотентността и нейните симптоми на 50-годишна възраст могат да бъдат временно явление. Изброените симптоми са вариант на нормата за мъже, които току-що са претърпели сериозно заболяване и са приемали лекарства, които намаляват ефикасността (антихипертензивни хапчета) за дълго време. Временната сексуална импотентност може да бъде причинена и от психологически проблеми, чести стресове и неблагоприятна атмосфера в семейството.
Само лекар може точно да диагностицира импотентността и да избере оптималния режим на лечение след цялостна диагноза.
Как да се справим с проблема?
С течение на годините рискът от развитие на импотентност се увеличава, така че е необходимо да знаете как да се справите с импотентността на 50 или повече години. Тъй като в по-голямата част от случаите намаляването на сексуалната функция се дължи на наличието на някакви заболявания, е необходимо да се подложи на цялостен преглед на тялото. Мерките за възстановяване на ерекцията трябва да се използват само след лечение на основното заболяване, довело до импотентност.
Простатитът заема водещо място сред причините за импотентност. Това заболяване може да бъде безсимптомно за дълго време, така че навременното лечение често не се извършва. Ако лекарят е диагностицирал възпаление на простатната жлеза, ще е необходимо продължително комплексно лечение. Адекватното лечение на основното заболяване ще възстанови нормалната потентност.
Ако имате артериална хипертония, трябва да се консултирате с кардиолог за замяна на лекарствата с по-щадящи лекарства. Това са антихипертензивните лекарства, които често причиняват импотентност.
Възстановяването на ерекцията се извършва с помощта на лекарства и народни средства. Освен това човек трябва да преразгледа начина си на живот.
Лекарства за потентност
Лекарствената терапия зависи от причината за слабата потентност. За лечение използвайте:
- инхибитори на фосфодиестераза (бързо действащи лекарства);
- селективни алфа-2-блокери.
- Хранителни добавки и хомеопатия;
- хормонални лекарства.
Инхибиторите на фосфодиестеразата са известни хапчета с бързо действие. Такива лекарства имат подчертан ефект, допринасят за бързото постигане на ерекция, но имат редица противопоказания. Основното условие за приемане на такива хапчета е наличието на сексуално влечение към противоположния пол. При психологическа импотентност, когато мъжът не изпитва влечение към партньорката си, такива лекарства са неефективни.
Друг недостатък е, че бързодействащите лекарства не лекуват импотентност. Те елиминират основния симптом, отпуснатата ерекция, за определен период от време. Когато хапчето спре да действа, ерекцията изчезва.
Селективните алфа-2 блокери са мощни афродизиаци. Лекарството от тази група стимулира притока на кръв към пениса поради ефекта си върху централната нервна система. Механизмът на действие на лекарството е подобен на работата на таблетките, въпреки факта, че лекарствата принадлежат към различни групи.
Хормоналните лекарства, които влияят върху синтеза на тестостерон, се предписват само от лекар. Препоръчително е да се използват лекарства от тази група при наличие на ендокринни и хормонални нарушения, но при нормално производство на хормони такива лекарства могат да бъдат вредни. Недостатъкът на всяко хормонално лекарство е голям списък от противопоказания и странични ефекти.
Безопасен начин за самолечение на импотентността е приемането на хранителни добавки. Тези лекарства не са лекарства, но действат като витамини. Хранителните добавки подобряват кръвоснабдяването на пениса, имат положителен ефект върху хормоналните нива, като постепенно подобряват ерекцията. Недостатъците на хранителните добавки са дългият курс на употреба. Такива лекарства ще бъдат активни само ако няма патологични причини за еректилна дисфункция. Препоръчително е да приемате хранителни добавки като самостоятелно лекарство на фона на стрес и преумора, но импотентността поради простатит или захарен диабет не може да бъде излекувана с хранителни добавки.
Най-популярните хранителни добавки за потентност:
- перуанска мака;
- Lovelace Forte;
- Тайната на императора;
- Златен кон.
Изборът на хранителни добавки трябва да бъде балансиран и смислен. Преди да започнете да го приемате, трябва да прочетете инструкциите и да проучите състава. Трябва да приемате само доказани билкови препарати.
Народни средства
Ефективни народни средства за потентност са различни отвари и настойки с тонизиращ ефект.
Доста често можете да намерите препоръки за употребата на жълт кантарион. Всъщност това растение е отровно и може да причини отравяне, ако се използва дълго време. Жълтият кантарион има противовъзпалителни свойства, но ефектът му върху потентността остава под въпрос. Това лекарство може да се приема при простатит и други заболявания на пикочно-половата система, но на малки курсове. Директно за лечение на импотентност е по-добре да се даде предпочитание на други средства.
Ефективно и безопасно традиционно лекарство е инфузия на корен от женшен. Растението има тонизиращо действие и действа като афродизиак, така че положителният му ефект върху потентността не оставя съмнение. Можете да приемате или спиртна тинктура (10 капки два пъти дневно) или отвара. За да приготвите отвара, залейте голяма лъжица корени с чаша вряща вода и варете половин час. След като изстине, продуктът се прецежда и се приема два пъти дневно по две големи лъжици. Курсът на лечение продължава три седмици.
Сокът от стръкове целина или отвара от корен ще помогне за повишаване на потентността. За приготвяне на отварата се смилат 30 г корен и се варят в чаша вода за 10 минути.
Как да поддържаме потентността до дълбока старост
Възможно е да се възстанови потентността, но това изисква продължително лечение. Много по-лесно е да предотвратите развитието на импотентност, като следвате няколко прости правила:
- бъдете по-малко нервни;
- отървете се от лошите навици;
- упражнявай се редовно;
- по-често ходете на чист въздух;
- правете секс редовно;
- Здравословна храна;
- лекувайте всички заболявания своевременно.
Трябва да въведете повече антиоксидантни храни в диетата си. Всеки ден мъжът трябва да яде поне един цитрусов плод - портокал или грейпфрут. Съдържат антиоксиданти и тонизират. Няколко пъти седмично трябва да ядете целина и чесън, да добавите мед и орехи към вашата диета. Доматите и тиквените семки са полезни за мъжкото здраве. Производството на тестостерон се увеличава с консумацията на червено месо, но в напреднала възраст не трябва да злоупотребявате с него. Допустимата норма е около 200 г месо на ден.
Профилактиката трябва да започне в ранна възраст. Променяйки начина си на живот на 30 години, човек може да поддържа добро здраве до дълбока старост.